Σε πολύ κακή μέρα η Αλίαρτος στο Αλιβέρι-Κονίστρες-Αλίαρτος 72-57

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Τα έβαλε…μαζεμένα! (Κονίστρες-Αλίαρτος 72-57)

Νίκη ουσίας πέτυχε η ομάδα των Κονιστρών που επικράτησε στο κλειστό του Αλιβερίου της Αλιάρτο με 72-57, πανηγυρίζοντας την 2η της νίκη στο φετινό μαραθώνιο της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Οι Κονίστρες πριν από μια εβδομάδα, ”έσπασαν τα στεφάνια” στην Ιτέα κάνοντας αρνητικό ρεκόρ με μόλις 32 πόντους, αλλά σήμερα τα έβαλαν… μαζεμένα απέναντι στην Αλίαρτο, έχοντας πετύχει 41 πόντους ήδη από το ημίχρονο!

Άπό την άλλη πλευρά η Αλίαρτος βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα και πριν προλάβει να αντιδράσει βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά που δεν ήταν αναστρέψιμη.

Η ομάδα του Ιμπέζα μπήκε στο παρκέ…σεληνιασμένη και με πολύ καλή άμυνα αλλά και λύσεις στην επίθεση αυτή τη φορά, πήρε από νωρίς ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Στο 7′ το σκορ ήταν 12-3, στο 15′ οι Κονίστρες ξέφυγαν με +17 (27-10), για να φτάσουν στο 41-19 του ημιχρόνου που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι (49-27 στο 25′), μείωσαν όμως σε 56-40 στο τέλος της γ’ περιόδου με το τελικό αποτέλεσμα να βρίσκει νικήτρια την ομάδα των Κονιστρών με 72-57.

Οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την 3η τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Ν. Δημάς με 20 (2) οδήγησε την ομάδα του επιθετικά με τον Ψαριανό να ακολουθεί με 18 (1) πόντους. Για την Αλιάρτο ο Βλαχογιάννης σημείωσε 16 (1) και ο Σκυριανός 14 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σπυρόπουλος-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-5, 41-19, 56-40, 72-57.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Βασιλείου, Γιαννακάς 8 (2), Ψαριανός Αν. 18 (1), Καπέλλος 3, Μιχόπουλος 4, Μπαλάφας 4, Τσιρόπουλος, Δημάς Ν. 20 (2), Δημάς Χ. 6 (2), Κανάκης 5, Ματζάκος 4.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 2, Τσέκος 9 (1), Παπαποστόλου 2, Τζαβαρίνης 2, Σκυριανός 14, Σταγκίδης 10 (1), Κατσιμίχας, Βλαχογιάννης 16 (1), Χρυσοβέργης 2, Πανδής.